Armstrong earns Golfweek All-America honors
Tuesday, June 20, 2017
Armstrong earns Golfweek All-America honors

ORLANDO, Fla. – The postseason awards continue to accumulate for Lipscomb’s Dawson Armstrong as the rising senior has been named to the third-team All-America team by Golfweek and is the only golfer from a non-BCS program to be named to one of the top-3 teams.

“In my five years here as a coach and as an NAIA player, there's no question he's the best player to ever play here with what he's done and accomplished,” said Lipscomb director of golf Will Brewer. “It's a great honor and it's great for the school, great for the program and obviously, great for Dawson. “

The award comes for the Brentwood, Tennessee native on the heels of winning the NCAA College Grove Regional and posting a top-20 finish at the 2017 NCAA Men’s Division I Championships in Sugar Grove, Illinois.

“I think arguably, he's probably the best athlete in his sport to ever play at Lipscomb and the team that we just fielded is the best team ever,” said Brewer. “Dawson is a major part of that.  His leadership by example and desire is exactly what we want as coaches.”  

Armstrong led the Bisons to the program’s first-ever appearance in the NCAA national championship and was earned ASUN Conference Player of the Year honors for the second consecutive season.  He finished the season ranked 15th in the nation in the Golfstat Cup rankings and currently ranks 11th in the World Amateur Golf Rankings.

 

Golfweek All-American Teams

PLAYER OF THE YEAR

Wyndham Clark, Sr., Oregon

FIRST TEAM

Wyndham Clark (Oregon)

Sam Burns (LSU)

Braden Thornberry (Mississippi)

Maverick McNealy (Stanford)

Will Zalatoris (Wake Forest)

Doug Ghim (Texas)

Alejandro Tosti (Florida)

Patrick Martin (Vanderbilt)

Rico Hoey (USC)

Scottie Scheffler (Texas)

SECOND TEAM

Dylan Meyer (Illinois)

Matthias Schwab (Vanderbilt)

Collin Morikawa (California)

Sean Crocker (USC)

Nick Hardy (Illinois)

Norman Xiong (Oregon)

Jimmy Stanger (Virginia)

John Oda (UNLV)

Theo Humphrey (Vanderbilt)

Jared DuToit (Arizona State)

THIRD TEAM

Cristobal Del Solar (Florida State)

Dawson Armstrong (Lipscomb)

Dylan Wu (Northwestern)

Greyson Sigg (Georgia)

Luis Gagne (LSU)

Justin Suh (USC)

Cameron Champ (Texas A&M)

Chandler Phillips (Texas A&M)

Zachary Olsen (Oklahoma State)

Cooper Dossey (Baylor)

HONORABLE MENTION

Doc Redman (Clemson)

Viktor Hovland (Oklahoma State)

Sahith Theegala (Pepperdine)

Matthew Perrine (Baylor)

Keenan Huskey (South Carolina)

Kristoffer Ventura (Oklahoma State)

Sam Horsfield (Florida)

Franklin Huang (Stanford)

Brandon Pierce (LSU)

Zach Bauchou (Oklahoma State)

Derek Bard (Virginia)

Ian Holt (Kent State)

Gavin Hall (Texas)

Max McGreevy (Oklahoma)

Grant Hirschman (Oklahoma)

Shintaro Ban (UNLV)

Tanapat Pichaikool (Mississippi State)

Carson Young (Clemson)

Kyle Mueller (Michigan)

Braden Bailey (Baylor)