Buy Tickets Give Today Photos Shop

Women's Track and Field Honors

Indoor A-Sun All-Conference Honors:
Dani Walker, Women’s ASUN Indoor Track & Field MVP, 2013
Dani Walker, Mile 2013 (conference champion)
Dani Walker, 3000m 2013 (conference champion)
Dani Walker, 5000m 2013 (conference champion)
Katie Bunker, 800m 2013 (3rd team)
Madi Talbert, Mile 2013 (3rd team)
Tessa Hoefle, 3000m 2013 (3rd team)
Tessa Hoefle, 5000m 2013 (3rd team)
Kayla Droessler, DMR 2013 (3rd team)
Brenna Thompson, DMR 2013 (3rd team)
Katie Bunker, DMR 2013 (3rd team)
Madi Talbert, DMR 2013 (3rd team)
April Terry, Shot Put 2013 (2nd team)
Kendra Lobley, Mile 2012 (2nd team)
Kendra Lobley, DMR 2012 (3rd team)
Brenna Thompson, DMR 2012 (3rd team)
Katie Bunker, DMR 2012 (3rd team)
Dani Walker, DMR 2012 (3rd team)
Dani Walker, Mile 2012 (3rd team)
Amanda Twigg, DMR 2011 (conference champion)
Sara Stephens, DMR 2011 (conference champion)
Katie Bunker, DMR 2011 (conference champion)
Dani Walker, DMR 2011 (conference champion)
Dani Walker, 800m 2011 (3rd team)
Dani Walker, Mile 2011 (3rd team)
Priya Pappu, DMR 2010 (3rd team)
Emily Londen, DMR 2010 (3rd team)
Sara Stephens, DMR 2010 (3rd team)
Amanda Twigg, DMR 2010 (3rd team)
Susan Worden, 5000m 2007 (2nd team)
Ruth Mick, 800m 2006 (3rd team)
Danielle Graham, Triple Jump 2006 (3rd team)

Outdoor ASUN All-Conference Honors:
Madi Talbert, 3000m Steeplechase 2013 (conference champion)
Tessa Hoefle, 5000m 2013 (conference champion)
Tessa Hoefle, 3000m Steeplechase 2013 (2nd team)
Katie Bunker, 1500m 2013 (3rd team)
Kendra Lobley, 5000m 2013 (3rd team)
Nora Coenen, 10,000m 2013 (3rd team)
Kendra Lobley, 3000m Steeplechase 2012 (conference champion)
Kendra Lobley, 5000m 2012 (conference champion)
Dani Walker, 1500m  2012 (2nd team)
Ashley Lehman, 10,000m  2012 (2nd team)
Valerie Winkler, 4x400m Relay 2012 (2nd team)
Dani Walker, 4x400m Relay 2012  (2nd team)
Brenna Thompson, 4x400m Relay 2012 (2nd team)
Sara Stephens, 4x400m Relay 2012 (2nd team)
Taylor Mason, Javelin 2012 (3rd team)
Catherine Beals, 3000m Steeplechase 2011 (conference champion)
O’Neisha Smith, High Jump 2011 (conference champion)
Dani Walker, 1500m 2011 (2nd team)
Amanda Twigg, 1500m 2011 (3rd team)
Dani Walker, 800m 2011 (3rd team)
Caitlin Anderson, 3000m Steeplechase 2010 (3rd team)
Brittany Duerk, Javelin 2010 (3rd team)
Catherine Beals, 3000m Steeplechase 2009 (2nd team)
Kristin Ratzlaff, Javelin 2009 (3rd team)
Hannah Joiner, Discus 2008 (2nd team)
Caitlin Anderson, 3000m Steeplechase 2008 (3rd team)
Ruth Mick, 800m 2006 (conference champion)
Elizabeth Schall, 800m 2006 (3rd team)
Ruth Mick, 800m 2005 (3rd team)
Monica Blake, Javelin 2004 (2nd team)


ASUN Track & Field AOW Honors:
WOTF Track, May 8, 2013, Katie Bunker
WOTF Field, May 8, 2013, Taylor Mason
WOTF Field, Apr 17, 2013, April Terry
WOTF Track, Mar 20,2013, Dani Walker
WOTF Track, Mar 13, 2013, Dani Walker
WOTF  Field, Mar 13, 2013, April Terry
WOTF Track, Mar 6, 2013,  Dani Walker
WITF Track, Feb 13, 2013,  Dani Walker
WITF Track, Jan 23, 2013,  Dani Walker
WITF  Field, Jan 9, 2013, April Terry
WOTF Track, May 9, 2012, Dani Walker
WOTF Track, April 18 2012, Katie Bunker
WOTF Field, April 18, 2012, April Terry
WOTF Track, March 28, 2012, Kendra Lobley
WOTF Track, March 21, 2012, Kendra Lobley
WITF Field, Feb 15, 2012, April Terry
WOTF Track, April 13, 2011, Anna Bowers
WOTF Field, April 13, 2011, O’Neisha Smith
WOTF Track, March 23, 2011, Dani Walker
WOTF Field, April 21, 2010, Brittany Duerk
WOTF Track, March 17, 2010, Amanda Twigg

NCAA I National All-Americans:
Madi Talbert, 3000m Steeplechase, Honorable Mention All-American, 2013

NCAA I National Championship Finals Qualifiers:
Madi Talbert, 3000m Steeplechase, 2013

NCAA I National Championship Preliminary Round Qualifiers (2010-present):
Madi Talbert, 3000m Steeplechase, 2013
Kendra Lobley,  3000m Steeplechase, 2012
Dani Walker,  5000m, 2012

NCAA I Regional Qualifiers (Regional system ended in 2009):
Kristin Ratzlaff, Javelin 2009
Ruth Mick, 800m 2006

NCAA I National Academic All-Americans:
Dani Walker, Indoor Track, 2013
Dani Walker, Cross Country, 2012
Dani Walker, Outdoor Track, 2012
Kendra Lobley, Outdoor Track, 2012

CoSIDA Academic Honors:
Tessa Hoefle, 2013
Maggie Lawrence, 2013
Ashley Lehman, 2012
Carolyn Latham, 2008
Carolyn Latham, 2007

ASUN Indoor Track & Field All-Academic Team Honors:
Dani Walker, ASUN Scholar-Athlete of the Year, 2013
Dani Walker, 2013
Maggie Lawrence, 2013
Katie Bunker, 2013
Tessa Hoefle, 2013
April Terry, 2013
Brenna Thompson, 2013
Tessa Hoefle, 2012
Katie Bunker, 2012

ASUN Outdoor Track & Field All-Academic Team Honors:
Tessa Hoefle, ASUN Scholar-Athlete of the Year, 2013
Tessa Hoefle, 2013
April Terry, 2013
Alex Newby, 2013
Brenna Thompson, 2013
Kaitlyn Llewellyn, 2013
Katie Bunker, 2013
Kendra Lobley, 2013
Ashley Lehman, 2012
Tessa Hoefle, 2012
Katie Bunker, 2012
Brittany Duerk, 2012

A-Sun All-Academic Team

2011-2012
Kaitlyn Collier
Abigail Dodson
Taylor Mason
Julia Shrewsbury
Sara Stephens
Natalie Stewart
April Terry
Brenna Thompson
Valeri Winkler

2010-2011
Caitlin Anderson
Catherine Beals
Anna Bowers
Katie Bunker
Melissa Dowd
Brittany Duerk
Muriel Epling
Reba Francisco
Tessa Hoefle
Kristin Keith
Miranda Klein
Ashley Lehman
Emily Longden
Shelby Marvel
Taylor Mason
Jamie McFarland
ALyssa Miller
Morgan Newby
Priya Pappu
ANika Piorkowski
Lacey Printz
Jenny Randolph
Julia Shrewbury
Rachel Smith
Sara Stephens
Laura Stewart
Natalie Stewart
Sadie Stone
Cortuney Thomas
Amanda Twigg
Louisa Van Batavia
Dani Walker
Emily Wilson
Valerie Winkler

2009-2010
Caitlin Anderson
Catherine Beals
Brittany Duerk
Paloma Floden
Ashley Lehman
Emily Longden
Jessi Marshall
Shelby Marvel
Taylor Mason
Meredith McFarlin
Priya Pappu
Anika Piorkowski
Jenny Randolph
Shannon Shoemake
Rachel Smith
AManda Twigg
Courtney Watts
Valerie Winkler

2008-2009
Caitlin Anderson
Catherine Beals
Paloma Floden
Carolyn Latham
Ashley Lehman
Jenny Randolph
Shannon Shoemake
Louisa Van Batavia
Valerie Winkler

2007-2008
Julia Alley
Caitlin Anderson
Brandi Besheres
Anna Day
Paloma Floden
Paige Griffin
Hannah Joiner
Carolyn Latham
Halie Proffitt
Erin Pyles
Jenny Randolph
Shannon Shoemake
Cally Warren
Katherine Wilcox
Valerie Winkler

2006-2007
Julia Alley
Anna Day
Jill Dyer
Paloma Floden
Lauren Floyd
Danielle Graham
Paige Griffin
Hannah Joiner
Carolyn Latham
Erin Pyles
Elizabeth Schall
Shannon Shoemake
Rachel Snider
Amy West
Samantha Wood
Susan Worden

2005-2006
Candice Cox
Jill Dyer
Danielle Graham
Paige Griffin
Kelly Houff
Ruth Mick
Elizabeth Schall
Samantha Wood
Susan Worden
Amanda Wright

2004-2005
Elizabeth Edmonds
Deanna Edwards
Lindsay Galloway
Terah Little
Ruth Mick
Elizabeth Schall
Samantha Wood
Susan Worden
Amanda Wright

2003-2004
Shannon Childs
Shelly Clark
Candice Cox
Deanna Edwards
Candice McCool
Ruth Mick
Brittany Miller
Lindsey Rutherford
Elizabeth Schall
Samantha Wood
Susan Worden
Amanda Wright