Buy Tickets Give Today Photos Shop
Lipscomb Track Team Has Strong Performances

Saturday, September 03, 2005

03/07/2005

The Lady Bison track and field team opened the 2005 outdoor season this past Friday with two first place finishes and nine top-5 finishes in against Belmont, Tennessee Tech, and Austin Peay. Freshman Jessie Strange finished first in the javelin throw with a personal best of 116'2". In addition, the 3200 meter relay team (Jill Dyer, Samantha Wood, Ruth Mick, and Elizabeth Schall) finished first running a 9:46. Coach Clay Nicks was pleased with his teams' performance. "I thought it was a good first showing for the outdoor season," said Nicks. "We are looking forward to continued improvement throughout the season."

Other notable performances included a 2nd place finish in the 1200 meter run by sophomore Elizabeth Schall (3:44). Sophomore Brittany Miller also had a 2nd place finish, running a 47.20 in the 300 intermediate hurdles.

The next outdoor meet for the Lady Bison is on March 18th and 19th at the University of Alabama.

RESULTS - MARCH 4, 2005

Lipscomb (LIP), Belmont (BEL), Tennessee Tech (TTU), and Austin Peay (APSU)

High Jump

1. Amy Campbell - TTU: 5'2"

2. Ashley Brady - TTU: 5'2"

3. Ashley Genslak - APSU: 4'10"

4. Elaine Fowler - BEL: 4'10"

5. Jessie Strange - LIP: 4'8"

Triple Jump

1. Sherlonda Johnson - APSU: 36'5"

2. Cicely Sullivan - APSU: 36'4"

3. Leeann White - APSU: 34'5"

4. Kimbel Lea - TTU: 34'3"

5. Lisa Carter - LIP: 33'

6. Shenika Moore - TTU: 31'6"

7. Ashley Bolden - TTU: 31'1"

Shot Put

1. Karen Burchfield - TTU: 30'10 ½"

2. Julie Smith - APSU: 27'5 ¾"

3. Leah Watson - TTU: 27' ½"

4. Megan Anderson - APSU: 24'11"

5. Connie Every - APSU: 24' ¼"

Javelin

1. Jessie Strange - LIP: 116'2"

2. Kristen McKnight - BEL: 105'5 ½"

3. Julie Smith - APSU: 103' ½"

4. Karen Burchfield - TTU: 100'4"

5. Tia Hendricks - APSU: 94' ½"

6. Megan Anderson - APSU: 91'4"

7. Jessica Savage - TTU: 87'9 ½"

8. Krysta George - BEL: 74'1"

3200 Meter Run

1. Lauren Williams - BEL: 10:53

2. Lisa Crampton - BEL: 11:10

3. Kelsey Reed - BEL: 11:18

4. Lindsey Honea - BEL: 11:28

5. Kristin Furman - BEL: 11:40

6. Susan Worden - LIP: 11:49

7. Sam Wood - LIP: 11:53

8. Candice Cox - LIP: 12:01

9. Amanda Wright - LIP: 12:03

10. Megan Saunders - BEL: 12:07

11. Kay Yago - APSU: 12:20

12. Denise Honea - APSU: 13:02

13. Brooke Schliewe - TTU: 13:06

14. Terah Little - LIP: 13:29

1200 Meter Run

1. Elizabeth Benson - BEL: 3:43

2. Elizabeth Schall - LIP: 3:44

3. Elizabeth Smothers - BEL: 3:47

4. Ruth Mick - LIP: 3:50

5. Alathea Thompson - TTU: 3:51

6. Sherri Bissing - BEL: 3:52

7. Ginger Wilkey - TTU: 4:03

8. Elizabeth Edmonds - LIP: 4:15

9. Nichole Barnhart - TTU: 4:18

10. Catherine Baites - TTU: 4:20

11. Sarah Damen - BEL: 4:30

12. Mary Honea - APSU: 4:34

13. Deanna Hensley- APSU: 4:47

14. Amy Violette - BEL: 4:54

300 Intermediate Hurdles

1. Danja Yates - APSU: 46.34

2. Brittany Miller - LIP: 47.20

3. Kimbel Lea - TTU: 47.86

4. Tia Hendricks - APSU: 48.10

5. Joanna Gerold - TTU: 49.84

6. Alathea Thompson - TTU: 50.39

7. Rachel Hooks - TTU: 51.24

8. Jessie Strange - LIP: 52.00

400 Meter Relay

1. APSU 48.19

2. TTU (A) 49.82

3. LIP 51.89

4. TTU (B) 52.80

5. BEL 56.11

3200 Meter Relay

1. LIP (A) 9:46

2. BEL (A) 9:56

3. BEL (B) 10:02

4. TTU 10:26

5. LIP (B) 11:05

6. APSU 11:38

1200 Meter Relay

1. APSU (A) 2:51.42

2. APSU (B) 2:55.00

3. TTU (A) 2:55.50

4. LIP 2:57.60

5. BEL (A) 3:09.2

6. BEL (B) 3:11.3

7. TTU (B) Foul